В Україні заворушився ринок праці
Літній застій на ринку праці позаду: вже в серпні зафіксовано на 14% більше вакансій порівняно з початком літа. Для поточного стану економіки це гарні показники, що свідчать про відносну стабільність, кажуть експерти. Згідно свіжим дослідженнями, в Україні немає різкого припливу безробітних, і криза не стала приводом для масових скорочень, ринок праці трохи стабілізувався й знайти роботу в порівнянні з початком року стало легше.
Так, число тих, хто шукає роботу протягом 3-6 місяців, знизилося з 34% у лютому до теперішніх 30%, а тих, хто знайшов її швидше, ніж за місяць, стало вдвічі більше (8%).
Найбільше вакансій в серпні пропонували фахівцям з продажу, а пропозицій для молодих фахівців вперше за довгий час було навіть більше, ніж для програмістів. Зросла потреба у виробниках, актуальні маркетологи і адміністративний персонал - і на ці вакансії почали надсилати більше резюме: ці категорії увійшли в топ-5 за кількістю запитів, а на одну вакансію на кінець літа в середньому претендувало 4 фахівця. Всього ж, за даними порталу rabota.ua, у серпні поточного року роботодавці опублікували на 88% більше вакансій, ніж роком раніше, у той час як резюме в кінці цього літа надійшло на сайт навіть на 6% менше, ніж у серпні 2015 року.
Закордон
Казахстан в якості активного роботодавця, схоже, здає позиції, а от Польща, як свідчить статистика, тисячами шле запрошення українцям. Найпопулярніші пропозиції - для будівельників (зварювальників, малярів, штукатурів, арматурників і різноробочих), багато також потрібна фасувальників овочів, покоївок, пакувальників і роздільників риби, складальників фруктів і овочів, є місця для водіїв, доглядальниць, медсестер, швачок, меблевиків, комірників і навіть листонош.
По сезону
Вакансії «до виборів» почали з'являтися ще влітку, масово - з середини серпня і аж до самого їх проведення (25 жовтня) люди будуть потрібні, вважає фахівець порталу Jobs.ua Катерина Гайворонська. «Паралельно зросла потреба в студентах - великі мережевики пропонують роботу касирами, продавцями, вантажниками з гнучким графіком, - розповідає експерт. - З'явилися вакансії від благодійних фондів». Нічого дивного в таких оголошеннях немає - кількість громадських об'єднань дійсно зросла, так що не дивно, якщо вони шукають офісний персонал, фахівців із закупівель і водіїв. «Якщо ж запрошують на зарплату «волонтера», а займатися шахрайством ви не маєте наміру, шукайте підступ - волонтерська діяльність апріорі оплачуватися не може», - попереджає Гайворонська.
Взагалі ситуація з сезонними підробітками трохи парадоксальна: «Пожвавилося багато компаній, яким потрібні низькокваліфіковані співробітники (комплектувальники на склад, касири) - судячи тільки по наших проектах, в Києві є вакансії для 500 осіб, і восени, особливо до кінця року, цифри будуть рости , - вважає Тетяна Микитович, директор Smart Solutions. - Але, як не дивно, у столиці з пошуком і залученням такої категорії персоналу великі складнощі - на оголошення не відкликаються, незважаючи на безробіття».
У зарплат - криза
Індексація зарплат більшості компаній, за словами Катерини Гайворонської, так і не торкнулася: якщо хтось з великих фірм і перерахував оклади, то далеко не пропорційно подорожчанню долара і підвищення споживчих цін. З приємного - з 1 вересня підвищилася мінімальна зарплата (на 13%, з 1 218 збільшиться до тисячу триста сімдесят вісім гривень). На думку експертів, це спричинить (в неблизької перспективі) зростання середньостатистичних зарплат українців.
У топ-10 найприбутковіших місць за підсумками літа потрапили всі ті ж айтішники. Удвічі більше порівняно з 2014-м роком, стали платити в сфері мореплавання і судноплавства (в середньому понад 23 тис. грн.), майже на 2500 грн. більше заробляють фармацевти і медики, а середня українська зарплата за рік зросла на 1200 грн. - до 6500 грн.
Осінні прогнози для праці
Осінь - традиційна пора пожвавлення ринку і відкриття нових вакансій. «Їх з'являється все більше, розморожуються старі проекти, - зазначає Тетяна Божко, старший консультант сектору FMCG (роздрібна торгівля) Smart Solutions. - Сподіваємося, тенденція збережеться. Хоча мова про масові наборах фахівців з усіх напрямків і різкого припливу вакансій поки не йдеться». До того ж уряд вкотре анонсувало скорочення чиновників в органах виконавчої влади (ще на 20%) - це означає, що з'явиться армія вузькоспеціалізованих і часто нічого, крім паперової роботи, які не вміють виконувати безробітних. «Їх доля дуже залежить від типу населеного пункту, де вони проживають. У великих містах варіантів працевлаштування в рази більше, ніж у райцентрах, - вважає Катерина Гайворонська, - а в містечках частина звільнених прилаштується на теплих містечках тільки завдяки старим зв'язкам. Ті, хто ними не обзавівся, думаю, будуть довго жити на допомогу по безробіттю».
Про скасування трудових книжок
Кадровики поки в режимі очікування, так як регулятор не запропонував прозорого і зрозумілого алгоритму заміни, говорить Ірина Шпак, керівник відділу аутстаффінгу (відповідає за виведення персоналу за штат організації) HR-провайдера Smart Solutions. «З січня стало легше отримувати форму 5-ОК, яка підтверджує стаж співробітників, але виключно з 2001 року. До цього часу Єдиний державний реєстр застрахованих осіб, в якому міститься інформація про відрахування із зарплати працівника до Пенсійного фонду, просто не вівся. Як підтверджувати стаж до цього року, незрозуміло», - пояснює вона. Озвучена рекомендація Мінекономрозвитку подавати при прийомі на роботу замість трудової книжки своє резюме, за її словами, поки не має юридичної сили: на підставі резюме не нарахують ні пенсію, ні лікарняний. «Тому якщо навіть і скасують трудові книжки, ми все одно будемо їх запитувати у співробітника, за аналогією з посвідченням про відрядження: його ніби як скасували, але для авансового звіту бухгалтери його запитують», - розповідає Ірина.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
7005
5823
124
5
120
2
125
3
125
4
126
5
125
7
122
6
121
5
122
4
126
6
120
3
123
28
120
4
127
9
119
4
116
4
122
4
116
4
124
4
124
8
122
2
119
4
123
3
123
2
120
0
118
0
133
3
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Харкові складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 19167 грн.
Jobs.kh.ua
- 9857 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...