Прожитковий мінімум відв'яжуть від 150 видів соціальних виплат. Навіщо це потрібно

Прожитковий мінімум відв'яжуть від 150 видів соціальних виплат. Навіщо це потрібно

 

Розмір всіх інших виплат чиновники пропонують встановлювати в абсолютних цифрах і переглядати їх щороку при прийнятті бюджету.

Ініціатива була представлена для обговорення на засіданні комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів 11 жовтня 2019 року.

За запевненням міністра соцполітики Юлії Соколовської, така реформа не призведе до зменшення розміру соцдопомоги, а для деяких категорій населення розмір виплат навіть обіцяють збільшити.

«Це дозволить реально допомогти сім'ям, щоб вони жили не нижче рівня бідності. Державна соцдопомога малозабезпеченим сім'ям стане більш ефективною – для сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах, розміри виплат будуть збільшуватися», – каже Соколовська.

Мінімум зросте в 2 рази

У парламентському комітеті соцполітики таке рішення підтримують. За словами його голови Галини Третьякової, це допоможе забезпечити підвищення прожиткового мінімуму до декларованого новою владою рівня 4 251 гривень на одного члена домогосподарства. При цьому переглянуть не тільки його величину, а й наповнення на більш сучасне та реалістичне.

Все це буде частиною глобальної реформи. Найближчі громадські слухання механізму перегляду прожиткового мінімуму заплановано на 19 грудня 2019 року.

«Зараз ми не може забезпечити мінімум в 4 251 гривень. На це потрібно 2-3 держбюджети країни. Прожитковий мінімум не буде оподатковуватися, як і витрачені на впровадження енергозберігаючих заходів кошти. Також плануємо скасувати пільги для тих, кого зараз не можна назвати «ураженими верствами населення». Йдеться про депутатів, прокурорів, суддів тощо. Сюди ж можна зарахувати нібито учасників військових дій, але які не є такими. Наприклад, службовців Нацполіціі, ДСНС, генпрокуратури, ДФС – вони просто могли нести службу на сході країни, але у військових діях за фактом участі не брали. За рахунок цього зможемо збільшити виплати іншим групам населення, які їх дійсно потребують», – розповіла Галина Третьякова.

Для чого потрібен прожитковий мінімум

Прожитковий мінімум на сьогоднішній день є одним з найбільш «впливових» індикативних показників, який за важливістю можна порівняти з мінімальною заробітною платою.

Від його розміру залежать не тільки оклади певних топ-чиновників і суддів, а й розміри мінімальних пенсій, податкових пільг, єдиного податку, аліментів, судового збору, штрафів, ставок деяких податків, розмір відрядних, граничні суми доходів у вигляді подарунків та багато іншого.

У той же час прожитковий мінімум – це вартісна оцінка споживчого кошика, що містить мінімальні набори продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг, необхідних для збереження здоров'я людини та забезпечення її життєдіяльності протягом місяця.

Плюси розрахунку з прив'язкою до прожиткового мінімуму:

  • прожитковий мінімум змінюється 3 рази на рік, і до нього прив'язана індексація заробітної плати, аліменти, виплати по безробіттю, декретні, виплати одиноким матерям, допомога дітям, батьки яких не платять аліменти;

  • всі ці виплати не можуть бути меншими, ніж прожитковий мінімум;

  • всі категорії захищені законом і неможливо, щоб при прийнятті бюджету про когось «забули».

Мінуси розрахунку з прив'язкою до прожиткового мінімуму:

  • встановлений законом про держбюджет прожитковий мінімум ні кількісно, ні якісно не відповідає сучасним потребам;

  • він майже в два рази менше фактично розрахованого;

  • цифра, яка не відповідає реаліям, не дає можливість надати адекватну матеріальну допомогу нужденним категоріям населення.

На даний момент прожитковий мінімум становить 1 936 грн. А з 1 грудня 2019 року показник буде збільшений до 2027 грн – це прямо вказано в діючому законі про держбюджет на поточний рік. Однак навіть регулярне збільшення прожиткового мінімуму не робить його ближче до реальних потреб людини.

«Багато посадових окладів прив'язано до показника прожиткового мінімуму. Це і державні службовці: судді, директори держпідприємств тощо. Суми виплат значні, можуть в майбутньому встановлюватися і затверджуватися на рік за результатами роботи та досягнень. Більш гнучке регулювання виплат дасть можливість в кожному конкретному випадку провести аналіз і відреагувати», – зазначила фінансовий аналітик ЮФ Eterna Law Зоя Кравченко.

Кому це вигідно

Основна логіка прив'язки всіх 150 видів соціальних виплат до ПМ полягає в тому, щоб забезпечити принаймні мінімально необхідний рівень життя людини в Україні. Адже щоб переглянути розмір виплат одразу ряду категорій людей, досить змінити базовий норматив.

«Деякі з таких виплат повинні були забезпечити незалежність певних державних інститутів в Україні, і переведення розмірів виплат в ручний режим однозначно може знизити рівень незалежності цих органів і зробити їх «ручними», – зазначив керуючий партнер ЮК «Альянс Правових Сил» Віталій Собкович.

З іншого боку, переведення виплат в абсолютний розмір в деяких випадках дійсно дозволить заощадити на деяких виплатах і провести більш справедливий їхній перерозподіл.

«Однак на сьогоднішній день невідомо, які з категорій будуть в більш виграшній позиції після нововведень, оскільки прив'язку до прожиткового мінімуму обіцяють тільки двом категоріям – пенсіонерам і малозабезпеченим сім'ям, але якщо не міняти прожитковий мінімум, то і вигоди від такої прив'язки вони не відчують», – резюмував Віталій Собкович.

https://ubr.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад