Нові графіки, стресостійкість та змінені корпоративні правила: тренди ринку праці України у 2023 році

Нові графіки, стресостійкість та змінені корпоративні правила: тренди ринку праці України у 2023 році

— Чи є дефіцит робочих пропозицій через війну та її наслідки?

— Почну з того, якою була ситуація до повномасштабного вторгнення. У лютому на сайті Work.ua було понад 100 тисяч вакансій. Після повномасштабного вторгнення — у березні, кількість вакансій зменшилась до шести тисяч. Потім місяць за місяцем ця цифра зростала і ми увійшли у 2023 рік із відновленням ринку праці на 50%. Наразі ми маємо понад 50 тисяч вакансій. Це свідчить про те, що робота є, але її на половину менше.

Якщо говорити про активність шукачів, конкуренцію на ринку праці, то в момент повномасштабного вторгнення вона зросла в п'ять разів. Попит на роботу був великий. Втім кількість вакансій щомісяця зростала, а конкуренція спадала. На початок 2023 року конкуренція впала в чотири рази. Людям простіше, легше знаходити роботу, але ринок праці все ще належить роботодавцю, тобто пошук роботи для шукача став трохи довшим, але знайти роботу — можливо.

— Щороку ви представляли тренди праці. Які прогнози на 2023 рік?

— Ми опитували роботодавців і з'ясували, що вони готові надавати психологічну підтримку своїм працівникам, запроваджувати заходи розважального характеру, змінювати корпоративну етику, графіки роботи. Заходи оцінювального характеру відійшли на другий план, а на першому місці залишилася підтримка емоційного стану працівників.

Щодо графіків, то це не робота по 8 годин, а робота на результат. Це пов'язано із відключенням електроенергії та відсутністю зв'язку. Тобто співробітник може працювати в час, коли є електроенергія — зранку, ввечері чи навіть на вихідних.

Якщо говорити про вакансії, то ринок праці відновлюється нерівномірно. Для прикладу, в Київській області, в центральних та південних областях, відбулося відновлення ринку праці на 40%. На заході України, у Львівській області — на 90 %. В Івано-Франківській області кількість вакансій 2022 року у грудні була більшою ніж у грудні 2021 року. На Заході країни ринок праці відновився. У східних прифронтових областях найбільша динаміка відновлення вакансій, але все-таки їх ще мало. В момент звільнення Херсона там було 37 вакансій, а на кінець 2022 року — 164. Тобто ринок праці там відновився в чотири рази.

—  Що кажуть роботодавці стосовно зарплати у 2023 році? Бо ціни зростають, є інфляція.

— Про це я б говорив з обережністю. Ми дивимося на показник середньої зарплати в Україні з місяця в місяць. У 2022 році середня зарплата складала 15 тисяч гривень. Поміж іншим вона залежала від регіону. Наприклад, в Київській області, середня зарплата 17,5 тисяч гривень. Ми ще вивели окремий пункт — дистанційна робота. Там середня зарплата становила 22,5 тисячі гривень. Це загалом про зарплати в залежності від регіону або способу роботи.

У 2023 році роботодавці планують підвищення зарплат, але все залежить від економіки та ситуації на фронті. Тому про зарплати зараз говоримо з обережністю, але роботодавці налаштовані позитивно.

— Ракетні обстріли, часті повітряні тривоги, знеструмлення, перебої зі зв'язком — це впливає на якість роботи. Чи звертають увагу роботодавці на вміння кандидата швидко орієнтуватися в нових обставинах?

— Роботодавці звертають увагу на вміння адаптуватися. Одна із головних тенденцій 2023 року — це адаптація працівників. Навіть "ходить" жарт в інтернеті про те, що відключення електроенергії навчило тайм-менеджменту краще, ніж круті коучі. Тому просто коли ми йдемо вперед, знаходимо роботу, підлаштовуємося і працюємо, ми отримуємо досвід, який і приведе нас до перемоги.

Є ще один важливий момент, який виділяли усім роботодавці — емоційна стійкість кандидата. Це реальна перевага кандидата. Тому що людина, яка емоційно нестабільна, не надто ефективно виконує свої обов'язки й може негативно впливати на колег. Натомість зібрана людина рухається вперед і надихає інших, що дуже важливо. Тому емоційно стабільні люди будуть в пріоритеті.

— Як, на вашу думку, відбуватиметься інтеграція ветеранів та людей з інвалідністю? Для них є пропозиції на ринку праці?

— Це також важливе питання для 2023 року. Роботодавці це розуміють і працюють над комфортними умовами зокрема для ветеранів, людей з інвалідністю, людей, які пережили окупацію. Що стосується офісів, то зараз активно облаштовують приміщення для зручності пересування людей з особливими потребами.

Що стосується ветеранів, людей з окупованих територій, то задля них роботодавці готові змінювати корпоративну культуру. Все для того, щоб вони якнайшвидше інтегрувалися в компанію, а отже мали роботу.

 

Про головні тренди на ринку праці України у "Ранку Вдома" розповів PR директор Work.ua Максим Пилипенко.

 

https://kanaldom.tv/novi-grafiky-stresostijkist-ta-zmineni-korporatyvni-pravyla-trendy-rynku-praczi-ukrayiny-u-2023-roczi-nazvav-pr-dyrektor-work-ua/

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад