Ринок праці в 2012 році: підсумки року

Великі надії рекрутингові компанії покладали на першу половину року. Очікувалося, що перед чемпіонатом Євро-2012 на нас очікуватиме велика кількість нових вакансій в сегментах FMCG (товари народного споживання), HoReCa (готелі, ресторани, кафе), а також у сфері у сфері послуг. Цього не сталося.

"Зараз, постфактум, можна сказати одне - надії не збулися, очікуваного припливу вакансій компанії не отримали. Так, поперемінно виникали ті чи інші вакансії, які були пов'язані з проведенням ЄВРО, але це явно була не та очікувана масовість", - зазначає старший консультант з рекрутингу компанії Brain Source International Ольга Марченко.

Позитивні тенденції

На тлі загальної стагнації в економіці окремі сегменти демонстрували позитивну динаміку, що позначилося, звичайно ж, і на зайнятості в цих сферах.

Олена Грищук, директор рекрутингової компанії "Форсаж", в якості сегментів, які демонстрували в поточному році позитивні тренди виділяє IT-індустрію, фармацевтику, FMCG-сектор, аграрний бізнес, wellness-індустрію. За її словами, менш активними в 2012 році в залученні персоналу були рітейл, важка промисловість, банки та інвестиційні компанії.

Попит на фахівців в аграрному секторі рекрутери пояснюють консолідацією та розвитком цього ринку, формуванням великих аграрних холдингів. "Процеси злиття компаній, входу на ринок, посилення потужностей в елеваторному або рослинному бізнесі вплинули на появу на ринку таких цікавих вакансій, як, наприклад, землевпорядник. Досить затребуваними є також агрономи", - говорить Ольга Марченко.

Ринок IT демонстрував стабільно високий попит на розробників програмного забезпечення, спеціалістів з підтримки та наповнення сайтів. Найбільш затребувані тут девелопери Java, php і C++.

Передвиборча обережність

Ближче до осені роботодавці зайняли очікувальну позицію та зменшили кількість відкритих вакансій. Це прямо можна пов'язати з парламентськими виборами. Компанії не ризикували розпочинати нові проекти в цей період, а значить, і набирати під них новий персонал.

Більшість пропонованих вакансій в цей період - це пошук персоналу на вже існуючі робочі місця, а формулювання "вакансія відкрита у зв'язку з розширенням..." зустрічалася вкрай рідко.

З одного боку, в 2012 році на ринку були затребувані фахівці з досить широким колом обов'язків і здатністю виконувати великий обсяг робіт. Розширення зон відповідальності та функціональних обов'язків співробітників - це результат оптимізації штатів і проведення незначних скорочень за останні місяці.

З іншого боку, все більшим попитом користувалися фахівці вузького профілю.

"Незважаючи на падіння попиту на бухгалтерів, юристів, економістів, фахівців, якими перенасичений ринок, компанії все ж дуже потребують таких співробітників, але вузького профілю. Наприклад, існує стійкий попит на бухгалтерів, які знайомі з більш новою версією програми 1С, а саме 1С-8. Причому не просто знають таку програму, але і зможуть допомогти ознайомити з нею інший персонал підприємства та сприяти переходу компанії на новий продукт", - розповідає Ольга Марченко.

Повернення до розвитку персоналу

Однією з позитивних тенденцій HR-ринку України в 2012 році стало повернення до практики розвитку та навчання персоналу. Роботодавці почали відновлювати програми лояльності персоналу.

За словами Альони Мотовилової, директора з персоналу "Нового Каналу", завдання оптимізації HR-ресурсів все ще є актуальними в українських компаніях, однак питання оцінки кадрового потенціалу та формування кадрового резерву набувають більшої актуальності. Можна сказати, що компанії в 2012 році досить багато інвестують у нематеріальну мотивацію співробітників, щоб підвищити їхню лояльність та убезпечити себе від кадрової "плинності".

delo.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад