Пам'ятка керівнику: як керувати змінами

Чи помічаєте Ви зміни, що постійно відбуваються навколо? Як швидко ці зміни стають очевидними для Вас? Чи властиво Вам «тримати руку на пульсі»?

Вулкан
Жити на вулкані - не найприємніше заняття. Більшість з нас прагне до стабільності. Однак стабільність - умовний стан. Вступаючи у взаємодію із зовнішніми системами, ми автоматично включаємося в процес змін, усвідомлених і не дуже. Наприклад, вранці пішов дощ, і ми повинні вибрати інше взуття. Або Ваш партнер по бізнесу запізнився на зустріч, і Ви зміните свій план роботи на день. Такі зміни супроводжують нас постійно, їх досить просто відстежити, і «зміна курсу» не викликає особливих потрясінь.

Процеси
Є інша категорія подій, які зазвичай відбуваються «раптом», тому що їх наступ просто ми не помічаємо або не хочемо помічати. Прикладів «несподіваних» змін у кар'єрі або сім'ї можна навести безліч: не підвищили в посаді, чоловік подав на розлучення, дружні стосунки стали більш холодними. Однак мені хотілося б сьогодні зупинитися на прикладах бізнес - практики.
Мова йде про такі процеси, як:
· «Непередбачуване» зникнення клієнтів або ключових співробітників,
· «Раптове» падіння рівня продажів і прибутку,
· «Парадоксальне» скорочення частки ринку тощо.
Наслідки таких подій зазвичай є для нас істотними і тому, мені здається, варто приділити увагу досить простій схемі їх відстеження.

Початок
Отже, всі починається з так званого «статус-кво» - стану речей, у якому нас все влаштовує. Наша організація знаходиться у згоді з усіма зовнішніми та внутрішніми системами: ринок, партнери, клієнти, якість продукту або послуги, рівень кваліфікації співробітників, що щиро розділяються керівництвом і більшістю колективу цінності корпоративної культури тощо. У часи стабільності корисно фіксувати ці показники, щоб мати базу для порівняння. У реальності цього не робить майже жодна компанія, тому що коли все добре, якось нерозумно вимірювати температуру.
Наступний етап, назвемо його «ранні сигнали», дуже часто проходить непоміченим. А шкода. У цей період деякі члени команди задають «незручні» питання керівництву, хтось демонструє байдужість, вимірювані показники операційної діяльності дещо відстають від норми. В цілому потрібно мати досить високий рівень чутливості, щоб звернути увагу на ці «Дзвінки». Тяга до утримання «статусу-кво», нерідко «засліплює» та «закриває очі».

Зміни
Найважливіша порада на цьому етапі: пам'ятайте, ситуація вже змінилася, не помічати зміни нерозумно й небезпечно, продовжувати робити те, що робили раніше - не вихід! «Старі рішення» в новій ситуації тільки посилюють проблеми. Для цього етапу також характерна ностальгія за «старими добрими часами», яких вже нині немає! Здатність керівників організації в такі моменти відстежити зміни, які потихеньку дають про себе знати - одна з ключових якостей успішних лідерів.
Якщо Ви проспали або свідомо відкидали «ранні сигнали», Ви неминуче потрапите на наступний рівень, назвемо його «пастка». Як він виглядає? Ви його добре знаєте: «Який жах! Виходу немає! Потрібно приймати кардинальні заходи!» Зараз Ви ясно бачите, наскільки серйозним є стан справ! Тут є дуже важливий момент. Сконцентруйтеся на фактах, візьміть емоції під контроль, постарайтеся спокійно усвідомити рівень проблем і представити бажаний результат. На цьому етапі є два сценарії: реформа чи революція.

Реформи
«Реформатори» мають виконати декілька умов:
· діяти обдумано, але швидко та рішуче,
· бути «відкритими», щиро приймати зміни,
· усвідомити «бар'єри», які слід подолати,
· бачити альтернативи та не боятися змінювати курс по ходу,
· надавати один одному підтримку.
Провівши грамотні та своєчасні реформи, організація цілком може вийти на новий якісний рівень і закріпити новий «статус-кво».
Якщо ж цей етап затягується, і час реформ упущено, наступають дійсно важкі часи: ніхто не знає, що робити, багато хто лише втішаються спогадами про чудове минуле, а ті, хто пробують застосувати «добрі старі методи», кожного разу потрапляють у глухий кут. Що далі?
Ситуація розброду та хитання не може тривати вічно. У якийсь момент з'являються енергійні «антикризові» менеджери, які заявляють просто та жорстко: «Минулого немає! Важливо тут і зараз. Вперед, ми переможемо!» Це і є« революція». Бої без правил, висока енергетика, заперечення всього, що було в минулому, ентузіазм і романтика «воєнного часу». Навіть якщо Ви потрапили на цей рівень змін, важливо згадати, що:
· одне лише заперечення та навіть звільнення від старих «бар'єрів» не гарантує отримання результату,
· не знаючи, куди саме Ви хочете потрапити, Ваша нова орбіта сповнена «несподіваних» сюрпризів,
· будь-яке руйнування вимагає подальшого відновлення, і кількість «повстанців» важко передбачити,
· терор змітає на своєму шляху всіх і все, не особливо розбираючись «свої» - «чужі», і нерідко жорстко вдаряє по самим «батькам революції»,
· поїзди ходять рідко, і зовсім не за розкладом.

Висновок
Чи можна перейти в мирний стан без таких страшних втрат, якщо час реформ упущено? Втрати неминучі, і вони потрібні хоча б для того, щоб винести уроки з цього часу. Консолідуючи конструктивні ідеї й ясні усвідомлення всіх попередніх етапів, компанія, безумовно, може «вирулити» на рівень, який з часом стане новим стандартом комфорту та стабільності, «новим статус-кво». Здається, що нарешті можна спокійно зітхнути. Але десь за поворотом знову видно «ранні сигнали». Не пропустіть!

brainity.ru

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад