Кар'єра по діагоналі

Багато хто вважає, що кар'єрне зростання в межах однієї компанії - справа нудна та невдячна. Тому воліють перескакувати з однієї компанії в іншу.
Але чи так все просто в «діагональної гонці»?
Тема побудови кар'єри викликає зараз ще більше питань, ніж у докризовий період. Якщо до середини 2008 року основною турботою кандидата було питання «в якому напрямку будувати кар'єру?», То зараз сама можливість кар'єрного зростання поставлена під сумнів. І це не дивно. Кадровий ринок, хоча і демонструє ознаки пожвавлення, ще не в змозі запропонувати той спектр можливостей, який був доступний при «ринку кандидата». Тим не менш, планування кар'єри тим, хто в цьому зацікавлений, не варто відкладати до кращих часів. Просто підходити до цього питання зараз треба більш педантично.
Перш ніж розглядати варіанти побудови кар'єри, треба з'ясувати, що означає саме слово «кар'єра». Існують різні думки на цей рахунок. Мені ближче формулювання, надане у «Великому тлумачному соціологічному словнику» Девіда Джері та Джулії Джері: «Кар'єра (career) - 1. Результат (и) професійного чи посадового становища в житті індивідуума». Таке трактування терміна дає уявлення про кар'єру, як про процес цілеспрямований, що призводить до певних результатів. Хоча є думка, що кар'єра - це весь трудовий шлях людини - від початку до завершення.
У цьому формулюванні відразу позначено два основних види розвитку кар'єри - професійний (горизонтальний) і посадовий (вертикальний).
Кар'єра горизонтальна передбачає розвиток фахівця саме в професійному плані за рахунок підвищення складності та різноманітності розв'язуваних їм завдань.
«Бігти швидше» дозволяє вертикальна кар'єра - просування співробітника на вищу посаду з відповідною зміною функціоналу (убік управлінського).
У дійсності видів кар'єри більше. І іноді те, що видається за «вид», є, насправді, ні чим іншим, як способом досягнення або професійної, або посадової кар'єри.
«Діагональну» кар'єру, яку хтось позначає як окремий вид, можна віднести до вищеописаного. Зростання по діагоналі - це один зі способів побудови посадової кар'єри. І це той випадок, коли «потрапити в інше місце» можна вдвічі швидше. Спеціаліст змінює посаду разом з компанією. Іншими словами, переходячи з компанії в компанію, він «виростає» до бажаної посади. Найпоширеніша причина цьому - відсутність кар'єрних перспектив в «рідній» організації. Ну, і бажання фахівця зробити саме посадову кар'єру. Справедливості заради варто зазначити, що і при побудові професійної кар'єри діагональний перехід можливий. У цьому випадку кандидат буде змінювати місце роботи, щоб збагатити свій професійний рівень за рахунок нового досвіду. Але більш характерним діагональний рух є для вертикальної кар'єри.
Очевидний плюс діагонального просування по службі - швидкість. Як правило, в компаніях ротація персоналу на управлінських позиціях відбувається досить повільно. Чекати «своєї черги» в одній компанії можна роками. І є шанс не дочекатися, якщо в компанії відсутня практика кадрового резерву та «вирощування» талантів всередині колективу. Та й з фінансової точки зору діагональне переміщення може бути більш привабливим для кандидата, ніж зростання всередині однієї організації. При переході в іншу компанію надбавку до зарплати можна отримати більшу.
Однак і тут не обходиться без труднощів: потрібно вливатися в новий колектив, який далеко не завжди радісно зустрічає нового начальника, справлятися з прихованою конкуренцією. Треба адаптуватися до нової корпоративної культури, можливо, інших методів ведення бізнесу. А то і зовсім - освоювати нову для себе галузь. Тому, перш ніж вирішуватися змінювати місце роботи, потрібно брати до уваги не тільки свої амбіції та «зарплатний апетит», а й готовність до змін, масштаб яких може бути більше й глибше, ніж спочатку передбачає кандидат.
Під впливом кризи «діагональний біг» кандидатів істотно сповільнився. Цьому посприяв і hiring freeze (призупинення наймання нового персоналу) минулого року, і відмова від запуску нових проектів, і перегляд планів розвитку компаній на найближчий час. Роботодавці в спробі знайти «зірку» схильні витрачати зараз більше часу на пошук персоналу і ретельніше «роздивлятись» кандидатів. Але, що примітно, останні теж не квапляться змінювати місце роботи в перегонах за «новим кріслом». Бо живі ще спогади про first come, first served - іншими словами, про можливість новачкам першими залишити компанію, якщо бізнес не занадиться. Тому зараз обидві сторони - і кандидати, і роботодавці - стали обачнішими при виборі один одного, ніж ще декілька років тому.

brainity.ru

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад