Про наслідки найманої праці без оформлення трудових відносин

Відповідно до Конституції України кожна людина має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Останнім часом все частіше доводиться зустрічатися з таким ганебним явищем, як використання найманої праці громадян без оформлення трудових відносин. При цьому найчастіше факти використання тіньової зайнятості зустрічаються під час проведення перевірок фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності.
Від неналежного оформлення трудових відносин, перш за все, страждає особа, яка погоджується на таку працю.
Використання найманої праці без оформлення трудових відносин призводить до позбавлення громадянина права на відпочинок, на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування в старості, а також у разі хвороби, повної або часткової втрати працездатності. Не оформлення трудових відносин позбавляє найманого працівника права вимагати від роботодавця належних умов праці, оплати праці на рівні не нижчому, ніж встановлено державою. І це далеко не все, чого позбавляється найманий працівник.
Оскільки трудовий договір є двосторонньою угодою між найманим працівником та роботодавцем, де право однієї сторони відповідає обов’язку іншої, використання тіньової зайнятості для роботодавця призводить до позбавлення права вимагати виконання роботи належним чином, підпорядкування найманого працівника внутрішньому трудовому розпорядку, тощо.
Що стосується суспільної небезпеки для громадськості, то всі ми є споживачами послуг у сфері громадського харчування, торгівлі, транспорту, будівництва, тощо. Тіньова зайнятість сприяє поширенню захворювань, аварійності на дорогах, низької якості об’єктів тощо, оскільки неоформлений робітник не проходить обов’язкове медичне обстеження. Наприклад, якщо особа протягом тривалого часу працювала у фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності у сфері харчової промисловості без оформлення трудового договору, як слідство, не пройшла медичний огляд, однак могла мати захворювання на туберкульоз відкритої форми. Зазначене могло бути загрозою життю та здоров’ю інших громадян.
Також факт використання скритих трудових відносин призводить до не наповнення бюджету коштами за рахунок відрахувань на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (пенсійний фонд, центр зайнятості, фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, нещасних випадків на виробництві).
Посадовими особами ТДІзПП проводиться робота з контролю за станом дотримання вимог чинного трудового законодавства в частині оформлення трудових відносин. З метою забезпечення дотримання прав найманих працівників, державними інспекторами праці проводяться рейди у місті та районі. За результатами перевірок вносяться приписи щодо усунення виявлених правопорушень, складаються та передаються на розгляд суду протоколи про адміністративне правопорушення, за невиконання вимог приписів правопорушники притягаються до адміністративної відповідальності згідно до законодавства, матеріали перевірок передаються до правоохоронних органів для вирішення питання про кримінальну відповідальність.

www.dcz.gov.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад