10 секретів успішної співбесіди

Найважливішим і вирішальним етапом на шляху до заповітної роботі є співбесіда. У цій статті ви знайдете 10 порад експерта з підбору персоналу про те, як успішно пройти цей етап.
Будь-яка співбесіда - це новий досвід, який може виявитися корисним, навіть якщо ви не налаштовані змінювати роботу прямо зараз. Це можливість оцінити себе, завести ділові контакти, вчасно усвідомити, що, можливо, засиділися на нинішньому місці роботи, і вирішити, куди рухатися далі.
Work.ua публікує поради Вікторії Філіппової, партнера успішного кадрового агентства, яка вже більше 10 років працює в сфері кадрового консалтингу, про те, як пройти співбесіду і отримати бажану роботу.
1. Найперша порада: готуватися
Не можна йти на співбесіду навмання. Необхідно ретельно підготуватися: вивчити інформацію про компанію, знайти відомості про людину, яка буде проводити інтерв'ю, продумати свою промову-презентацію. У компанії про кандидата не зобов'язані нічого знати заздалегідь, вся відповідальність за те, щоб створити правильне враження, показати себе адекватною, конструктивною людиною і досвідченим професіоналом, лежить на претенденті. Нерідкі ситуації, коли відмінний кандидат лякався, затискався в незнайомій обстановці і через це провалював співбесіду. Потрібно пам'ятати, що перше враження не можна справити двічі, а значить, треба зібратися і налаштуватися, щоб проявити себе найкращим чином, адже другого шансу не буде.
2. Починайте з розмови «ні про що»
Перші кілька хвилин поговоріть про погоду, про вуличне трафік, про що завгодно. Можна зробити комплімент офісу, похвалити вид з вікна, привітати з нещодавно минулим корпоративним святом, якими-небудь спортивними перемогами (наприклад, довгоочікуваною перемогою нашої збірної) або професійними досягненнями (високе місце в рейтингу компанії-роботодавця і т. п.). Це, по-перше, дозволить "розтопити лід", зняти загальну напругу, розташувати співрозмовника, а по-друге (і це не менш важливо), така розмова дасть вам можливість заспокоїтися, озирнутися, зібратися з силами і не нервувати. Але не варто говорити про політику і події, думки про які у вас з інтерв'юером можуть не збігатися.
3. Не перетворюйте розмову в монолог
Буде невірно відразу ж видавати заготовлену промову. Спочатку потрібно послухати співрозмовника і постаратися зрозуміти, кого саме компанія шукає, який за професійними і особистісними характеристиками людина їм потрібна. І, зробивши відповідні висновки, розповідати про себе. "Слухання" на початковому етапі зустрічі має бути 80%, а "говоріння" - 20%.
Досить поширена ситуація, коли кандидат в стресі починає розповідати про себе, але говорить зовсім не те, що від нього очікували почути. При цьому він може володіти всіма необхідними для даної позиції компетенціями, але під час розмови не зміг правильно розставити акценти у своєму досвіді і знаннях і не висвітив ключові для роботодавця якості. І в результаті у інтерв'юера складеться враження, що кандидат на цю посаду не підходить.
4. Встановіть довірчий контакт
Будь-яка комунікація вже наполовину успішна, якщо встановлений довірчий контакт. Модне зараз слово раппорт означає "динамічний стан, що виникає під час комунікації, при якому підвищується взаєморозуміння і створюється відчуття глибокої довіри". І ось цей неусвідомлений раппорт дуже важливий для успіху зустрічі. Інтерв'юер немов "приміряє" вас на свою компанію: наскільки ви "свій", "схожий" на нього, його колег і всіх співробітників, які поділяють інтереси та цінності компанії-роботодавця.
Для того, щоб людина, яка вас не знає, повірила вам і стала довіряти, необхідно говорити з нею однією мовою, одними словами. А для цього вміти слухати і чути.
Якщо генеральний директор - людина старого гарту, то і говорити з ним потрібно словами з радянського минулого, наприклад, згадайте якісь історії з дитинства, яке у всіх людей старшого покоління було приблизно однаковим. А якщо перед вами людина сучасної формації, то з нею потрібно говорити на іншій мові, наприклад, вставляючи англіцизми, модні абревіатури (EBITDA, IRR, NPV і т. п.). Підстроювання необхідне, тому що тільки на 7% сприймається те, що людина говорить, на 38% - те, як вона це говорить, і 55% займає мова тіла (про це пише Пітер Томсон, автор сучасного підручника комунікації "Самовчитель спілкування").
5. Постарайтеся бути модератором бесіди
За допомогою грамотних питань можна так побудувати діалог, щоб вам було комфортно і щоб саме ви задавали тон усій розмові. Питання повинні бути "розумними": про бізнес компанії, про стратегію, про шляхи досягнення цілей, прийняті в компанії, про роль і очікуваний вклад фахівця в реалізацію цих цілей. У нашій практиці були приклади, коли кандидати задавали питання типу "Який метраж буде у мого кабінету?" або "Якими авіалініями ви літаєте в відрядження?" і т. д. Зрозуміло, чим закінчувалися подібні співбесіди. З ваших запитань роботодавець повинен зрозуміти, що ви серйозно ставитеся до даної пропозиції, глибоко вивчаєте ситуацію, як то кажуть, "дивитеся в корінь" і вже відчуваєте співпричетність з компанією і командою.
6. Подбайте про зовнішній вигляд
Перше враження про людину формується в перші 30-40 секунд зустрічі.
Дружелюбний вираз обличчя, природність рухів і свіжий, охайний, презентабельний зовнішній вигляд - ось найважливіші фактори, що викликають симпатію співрозмовника.
На співбесіді необхідний діловий стиль. Але не треба бути мужиком у спідниці. Жінка повинна завжди залишатися жіночною. Найкраще підійде елегантний костюм, але можна і суворе ділове плаття. І потрібна "родзинка": шийна хустинка, красива брошка, нитка перлів.
Що стосується зачісок, то найкраще сприймається прибране волосся і відкрите обличчя. Але все дуже індивідуально. Був випадок, я хвилювалася за одну кандидатку-фінансового директора, яка пішла на співбесіду в сукні без рукавів і з розпущеним волоссям по пояс. Але зустріч пройшла успішно, клієнт залишився задоволений бесідою. З одного боку, чоловікові було приємно спілкуватися з красивою молодою жінкою, він отримав естетичне задоволення, і в той же час він сприймав її на рівних, тому що вона говорила дуже зважено, спокійно, професійно, розважливо. Не було непотрібного натяку на кокетство.
7. Не поводьтеся, як сноб
На співбесіду ви приходите, щоб презентувати, "продати" себе. Будьте контактні, охоче відповідайте на питання, фраза "прочитайте моє резюме, там все написано" не зіграє на вашу користь. У нас був приклад, коли інтерв'ю тривало буквально 5 хвилин. Гідний з досвіду кандидат вибрав неправильну стратегію самопрезентації: прийшов, розвалився в кріслі і всім своїм видом показував, що це він оцінює компанію. Він одразу повідомив, що у нього є кілька пропозицій і запитав, чим його можуть здивувати. А фінансовий директор просто встав і пішов, так як відразу зрозумів, що така людина компанії не підходить.
8. Будьте готові поділитися інформацією
Будьте доброзичливим, відкритим, діліться інформацією. Іноді кандидат не відповідає на питання, кажучи, що це комерційна таємниця, незважаючи на те, що вся інформація доступна в Інтернеті. Така поведінка викликає подив у роботодавців. Також не раджу обурюватися, якщо задають питання про особисте життя. Якщо молоду жінку питають, чи заміжня вона, скільки в сім'ї дітей і з ким вони будуть залишатися в разі можливої хвороби, - це нормально. Роботодавець просто хоче бачити в вас надійного і постійного працівника. Але буває і зворотна ситуація, коли кандидат розповідає занадто багато особистої інформації, яка абсолютно не доречна. Необхідно у всьому знати міру.
9. Потоваришуйте з хорошим хедхантером
Дуже часто талановитих здобувачів можуть не побачити, тому що ніхто їх не порекомендував. Я раджу шукати роботу в тому числі за допомогою кадрових агентств. Грамотний хедхантер знає, як правильно подати достоїнства кандидата, на що звернути увагу роботодавця, щоб він розглянув вашу кандидатуру. Крім того, якщо все-таки співбесіда пройшла невдало, він зв'яжеться з клієнтом, а потім проведе "роботу над помилками", в спокійній і необразливій формі зверне увагу на зони для розвитку і дасть професійні поради.
10. Частіше ходіть на співбесіди
Кожне нове інтерв'ю - це досвід, через який ви стаєте мудрішими, більш професійними і впевненими в собі. Навіть якщо ви не налаштовані змінювати роботу прямо зараз, таке періодичне потрясіння дуже корисне. Ви зможете зрозуміти, наскільки ви "в ринку", оцінити свої можливості, завести ділові контакти, вчасно усвідомити, що, можливо, засиділися на теперішньому місці роботи і вирішити куди рухатися далі.

www.work.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад