Домагаємося кар'єрного зростання під час кризи

Передноворічний час - найкращий для побудови кар'єрних планів. «Компанії готують стратегію діяльності на наступний рік, якщо планують розширюватися, думають про кадри для нових підрозділів, тому, якщо є бажання рости і реальні досягнення за рік, саме час повідомити про них керівництву», - говорить контент-експерт rabota.ua Тетяна Пашкіна . До того ж в кінці року підводяться підсумки діяльності компанії за рік - оцінюється в тому числі і компетентність керівників, що може посприяти утворенню вакантних місць.
Проте цього року ситуація на ринку праці відрізняється від стандартної - криза. Втім, як запевняють експерти, розраховувати на кар'єрний стрибок зараз має сенс як ніколи раніше. Але при цьому чекати підвищення зарплати не варто. «Підвищувати будуть тільки тим, хто не просто перевиконав план, а зробив щось надефективно. Але про це все одно краще нагадати, і бажано в цифрах: приніс стільки-то доходу, підвищив у стільки-то разів кількість згадок компанії в пресі», - зазначає керівник Дослідницького центру hh.ua Уляна Ходорівська.
А щоб утримати співробітників при неможливості підвищити зарплату, роботодавці легше йдуть на кар'єрні зрушення. «Навіть якщо співробітник поки не має достатньо досвіду, його можуть підвищити. Навчатимуть по ходу, але знати при цьому, що він не піде в іншу компанію на таку ж посаду, адже досвіду поки не вистачає», - пояснює Пашкіна. До того ж дорогі фахівці на керівних посадах фірмам стають не по кишені, тому зрушення в кар'єрі з прицілом на майбутнє вигідні і фірмі, і співробітникові.
Звичайно, про підвищення або набирання варто говорити у випадку, коли справи компанії більш-менш стабільні. «Якщо ж ви бачите, що справи кепські, але у вас є якась ідея і вам хочеться рости, можна поговорити з начальством про плани на майбутнє. Мовляв, бачу ситуацію, все розумію, хочу рости, готовий чекати. Згодом це може привести до гарних результатів. Начальник буде мати на увазі ваше прагнення і буде знати, що на вас можна розраховувати», - зазначають експерти.
Обговорення підвищення зарплати або просування на посаді на корпоративі - не кращий варіант, а часом і просто поганий тон, вважають експерти. «А ось підняти тост за успіхи свого відділу буде не зайвим - шеф зверне увагу на те, що саме ви і ваші колеги брали участь у збільшенні продажів або вдалих розробок», - вважає коуч Марія Петрусь. Можна сказати про свої досягнення і в приватній розмові - тільки акуратно, відчуваючи момент. «Але не виключено, що після корпоративу всі розмови і обіцянки будуть забуті», - говорить контент-експерт rabota.ua Тетяна Пашкіна.
Психологи розповіли, як, коли і що треба сказати начальнику, щоб досягти своєї мети
Без ультиматумів
«Головне - не ставити ультиматумів: або підвищуйте мене, чи я звільнюсь. Шантаж - найгірший з можливих варіантів спілкування з начальством», - зазначає психолог Тетяна Гончарова. Краще підготувати перелік своїх досягнень і нагадати про них начальнику, адже він може і не підозрювати, що відмінні показники відділу - ваша заслуга.
Спілкування на рівних
Часто співробітники перед розмовою з начальством про підвищення відчувають себе, як люди, що просять грошей у борг, - заздалегідь зобов'язаними, що бояться відмови. Але мудрий керівник зацікавлений у цінних співробітниках не менше, аніж його працівники - в роботі. «Відносини керівник - підлеглий будуються на основі взаємної вигоди. Ви не просите, а пропонуєте. Саме така установка дозволить досягти успіху», - радить психотерапевт і коуч Марія Петрусь.
Кращий час
Вибір часу для розмови залежить від звичок начальника і прийнятих в організації правил. У великих компаніях у керівника може бути спеціальний час для прийому співробітників. «Якщо такого немає, краще вибрати післяобідній час - через годину-дві після обіду. Тому що перша половина дня, швидше за все, буде присвячена важливим і терміновим справам, а відразу після обіду керівнику потрібен час для того, щоб знову включитися в роботу», - радить Петрусь.
Лестощі в міру
Щоб там не казали, акуратні лестощі - найкраще введення для складної розмови. «Найкраще почати з того, що ви цінуєте керівника як мудру людину, яка створила структуру, де завжди є місце для розвитку співробітників», - радить Марія Петрусь. Далі можна переходити до обґрунтування бажаного кар'єрного зростання. На розмову слід зважитися, навіть якщо начальник виглядає неприступною скелею. Результат може вас здивувати: «тиран» піде назустріч, а «свій хлопець» - підведе. «Тут роль відіграє не стільки стиль керівництва, скільки ставлення начальника до кар'єрного росту і мотивації співробітників», - вважає Петрусь.
Табу
Головне табу - невпевненість у собі і відсутність аргументів. «Якщо у мові постійно проскакують слова-паразити, паузи, а сам вигляд співробітника говорить про сум і невпевненості, навряд чи розмова вийти успішною», - зазначають експерти. «Часто виникає питання, чи варто говорити про особисті обставини, які роблять підвищення зарплати вкрай важливим (наприклад, розлучення і необхідність забезпечувати дитину). Варто, але лише в якості інформування начальника - причиною підвищення зарплати може бути лише ваш внесок у справу компанії», - радить коуч.
ОСОБИСТИЙ ДОСВІД
Олександр Коваленко, програміст:
«Я працюю в компанії з розробки ПЗ в банківській сфері. Кілька місяців тому домігся підвищення - перейшов в «сеньйори». Поясню: фахівці сфери IT діляться на рівні: «джуніор» (самий низькооплачуваний), «мідл» (середній рівень) і «синьйор» (вищий). Різниця в зарплаті між середнім і вищим рівнем - близько $ 1000. Мені запропонували роботу в іншій компанії на аналогічній посаді. Зарплата вище на $ 200.
Поговорив з керівництвом - сказали, що зарплату підняти не можуть. Адже всупереч розхожій думці, що в нашій галузі все чудово, криза торкнулася і айтішників. Але щоб мене втримати, мені запропонували посаду «сеньйора» - за умови, що зарплата залишається колишньою. Це цікава пропозиція - з урахуванням, що в інших умовах я би йшов до цієї посади років за два. Погодився і не шкодую. Колектив перевірений, плюс у мене більш цікаві нові завдання, а також розуміння з боку керівництва, якщо в якихось моментах я не тягну навантаження. Набравшись досвіду, я зможу в майбутньому претендувати на адекватну посаду і зарплату або шукати нове місце роботи в новому статусі».

www.vesti-ukr.com

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад