Секрети ефективної роботи з віковими співробітниками
Складні часи змінили структуру вакансій і змусили більшість роботодавців приділяти більше уваги підбору молодих фахівців. Багато компаній сьогодні вибудовують системи підбору, адаптації, навчання і розвитку з орієнтацією на молодих малодосвідчених фахівців. Звичайно, орієнтація на молодь - підхід, виправданий як інвестиція в майбутнє, вирощування всередині компанії управлінського кадрового резерву і безболісний варіант омолодження компанії.
Проте, піклуючись про молодь, не можна випускати з уваги "віковий" персонал. Зрілі і досвідчені співробітники здатні дати бізнесу серйозну перевагу. Головне - знайти правильне застосування силам, знанням і навичкам вікових кандидатів і співробітників.
Як правило, саме зрілі фахівці мають відповідну (іноді ще радянську) освіту та досвід роботи за потрібним профілем. Тим не менш, поки саме фахівці після 40 років, з різноманітним і великим досвідом роботи є недозатребуваною частиною українського ринку праці.
Виникає питання, чому бізнес не готовий залучати таких співробітників.
Давайте розглянемо переваги фахівців у віці і подумаємо, наскільки вони застосовні саме у вашій компанії:
системна освіта, отримана в часи, коли диплом купити було складно, якщо не неможливо. Особливо важливо для фахівців технічних професій - виробничників, технологів, будівельників і т.д. І наявність практики за отриманою освітою;
вже наявні професійні навички та вміння, у тому числі і досвід подолання помилок і невдач на попередніх місцях роботи;
обов'язковість, дисциплінованість і відповідальність;
націленість на стабільність і, як наслідок, лояльність до керівництва, у тому числі до непопулярних рішень керівництва. Готовність до переживання складних періодів разом з компанією, щоб уникнути проблем з пошуком нової роботи і адаптацією до нових умов;
вміння передати навички, терпіння і розуміння як здатність бути наставником, експертом з навчання. Досвід комунікації з різними категоріями колег і клієнтів як перевага при роботі в сфері продажів або комунікації з клієнтами.
Зрілі співробітники
Як бачимо, позитивних якостей у зрілих фахівців достатньо, щоб займати не тільки технічні або виробничі посади, а й, наприклад, працювати консультантом у сфері продажів продукції або послуг класу "люкс". Їх життєвий досвід дозволяє бути успішними не тільки у форматі наставників, а й керівників середньої ланки. Якщо ж зрілий співробітник не готовий до кар'єрних вершин, завдяки своїм особистісним якостям, таким як відповідальність, дисциплінованість, педантичність, він може працювати в підрозділах, пов'язаних з рутинної документарною роботою - юридичному чи фінансовому підрозділах, адміністративно-господарському або кадровому відділах.
Звичайно, важливо розуміти, чи зможе зрілий фахівець якісно виконувати доручену роботу. Як правило, відповідність важлива за фізичним здоров'ям, за адаптивністю і здатністю до навчання і за особистісними характеристиками. Не секрет, що найбільші проблеми у зрілих фахівців трапляються в умовах невизначеності і при спробі нав'язати свій життєвий досвід у форматі порад і рекомендацій колегам. Проте є кілька секретів, як дізнатися у вікового кандидата, чи зможе він успішно справлятися з вимогами вашої вакансії.
Наприклад, якщо потрібен співробітник на роботу, що вимагає фізичної витривалості, крім всяких довідок і медоглядів, можна просто запитати у кандидата, чим він займається у вільний час. Якщо тренується з гирею, вранці бігає крос або просто захоплено копається по вихідних на дачі - ймовірність успішної праці підвищується. У випадку, якщо на новій роботі необхідно швидко навчатися, можна запитати, що ще вивчав кандидат після отримання диплома. Якщо у відповідь ми почуємо, що головний учитель - життя, а він у житті все і так знає, напевно, слід насторожитися. Якщо ж кандидат йде в ногу з часом і відвідує семінари, тренінги, займається самоосвітою - це наша людина.
У наш непростий час адаптивність і гнучкість багато значать. На жаль, не всі вікові кандидати ними володіють. Наскільки кандидат корисний у складних і невизначених умовах, допоможуть дізнатися бізнес-кейси або проектні питання, спрямовані на з'ясування - наскільки успішним в минулому був кандидат при вирішенні аналогічних завдань.
І, звичайно, особистісні цінності. Відповіді на питання: "що для вас найголовніше в житті", "які пріоритети ви собі ставите", "хто чинив на вас найбільший вплив і чому", "які цінності цих людей були для вас значущими" - допоможуть зрозуміти, чи збігаються цінності працівника з корпоративною культурою компанії.
Як же залучити й утримати зрілих фахівців? Які секрети потрібно знати роботодавцю, який прагне вижити в кризу при мінімальних бюджетах на розвиток і навчання?
Головними нематеріальними мотиваторами досвідчених професіоналів є позитивні, дружні стосунки з колегами, з якими вони "пуд солі з'їли". Для них також важливо, якщо в компанії побудована ефективна корпоративна культура з такими цінностями, як командність, згуртованість, взаємопідтримка і взаєморозуміння, а корпоративними слоганами є формулювання "Ми своїх не залишаємо!" або "Сказано - зроблено!". Звичайно, зараз вони відчувають втому від однакових завдань, вже зрозумілих і рутинних, тому привабливими для дорослих співробітників виступають інноваційні завдання і проекти, що дають їм "нове дихання", азарт і натхнення. Зрілі фахівці, які мають професійний і життєвий досвід, вміють правильно, дипломатично і ефективно спілкуватися, тому якщо в компанії є умови для розширення ділових контактів, участі у конференціях - це може бути для них важливим аргументом, що підвищує їх відданість компанії і успішність в роботі.
Що важливо, для таких співробітників не потрібно проводити спеціальних "стабілізуючих заходів" - вони вірні і надійні люди для компанії. Однак розповідати, що і чому відбувається в компанії необхідно, щоб знизити їхню тривожність з приводу свого становища і підтримки відчуття стабільності компанії.
Тим не менш, говорячи про переваги зрілих співробітників, хочу підкреслити, що, як правило, в компаніях працюють фахівці різного віку, і успішність бізнесу залежить від того, наскільки ефективно вони можуть реалізуватися, як взаємодіють між собою, чи здатні згуртуватися і вистояти в умовах кризи. Головне, щоб керівництво компанії налаштувало персонал на те, щоб спільними зусиллями зберегти бізнес і зі свіжими силами увійти в період нового підйому, який завжди йде за будь-якою кризою.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
7006
5823
124
5
120
2
125
3
125
4
126
5
125
7
122
6
121
5
122
4
126
6
120
3
123
28
120
4
127
9
119
4
116
4
122
4
116
4
124
4
124
8
122
2
119
4
123
3
123
2
120
0
118
0
133
3
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Харкові складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 19167 грн.
Jobs.kh.ua
- 9857 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...